Grunnlovsmynten fra 1989:
Mynten som ble utsolgt på tre kvarter

Minnemynten fra 1989 som skulle markere grunnlovens 175-års jubileum er sannsynligvis den mynten som ble raskest utsolgt i Norge.
Mynten skulle preges i to kvaliteter, 85 000 i vanlig kvalitet og 15 000 i det Norges Bank den gang kalte speilglans, dvs. ikke helt i proof-kvalitet. Speilglansmynten  skulle selges til en overpris på 490 kroner med inntekt til veldedige formål, og for å få tillatelse til det måtte Norges sentralbanklov endres. Der sto det nemlig at ingen nypregede norske mynter kunne selges til mer enn pålydende verdi.

Grunnen til overprisen denne gang var lærdom fra salget av minnemynten utgitt i 1982 med tilleggsinntekt til skoleskipene. Den minnemynten ble i stor grad innløst av publikum igjen noen når senere, og Norges Bank måtte betale ut pålydende, selv om skoleskipene allerede hadde fått sitt. Dermed hadde banken brent seg, og ville ikke lenger tape penger.

Markedsføringen av den nye minnemynten hadde vært kraftig i tiden før mynten forelå, og på dagen 8. mai var det enorme køer utenfor bankene. Klokken 0815 startet salget, og klokken 0900 kunne de fleste melde utsolgt. Resultatet ble et hav av interesserte som nå stormet til mynthandlerne. Nå ville de sikre seg speilglanspregningen i steden, til overprisen 490 kroner. Her var det bestemt at det bare skulle selges én mynt til hver kunde, og snedige mennesker brukte forskjellige navn og postboksadresser for å skaffe seg flere eksemplarer. Selv navnet på papegøyer og andre kjæledyr ble brukt!

Dette var den første virkelig store myntsuksessen i Norge, og verdien på myntene har holdt seg godt. I myntkatalogen kan du se at den vanlige mynten prises til 850 kroner, mens speilglans-pregningen er priset til hele 2500 kroner.


« Tilbake